22 Σεπτέμβριου 2021. Ημέρα του πειράματος του Ερατοσθένη και στο σχολείο μας μετά από 1.5 χρόνο έγινε το πείραμα. Μετρήσαμε την περίμετρο της Γης . Ημέρα συννεφιασμένη αλλά οι μαθητές μας όμως επέμεναν. 12.35 μαζευτήκαμε στη αυλή του σχολείου με μια ομάδα παιδιών γιατί ολόκληρο το σχολείο είναι πλέον πολύ δύσκολο να συμμετέχει λόγω του κορονοιού κ επιπλέον τηρούμε κ τα υγειονομικά πρωτόκολλα.. Βγάλαμε έξω την υπέροχη κατασκευή μας την Γη μας από αλουμίνιο με τους γεωγραφικούς μεσημβρινούς και τον Ισημερινό… Για 5 λεπτά όμως βγήκε ο Ήλιος , κάναμε τις μετρήσεις μας μετρήσαμε την περίμετρο της Γης, θεωρώντας ότι συνεργαζόμαστε με ένα σχολείο του Ισημερινού όπου η γωνία του είναι μηδέν γιατί εκεί οι ακτίνες του Ήλιου πέφτουν κατακόρυφα .Αν και γρήγορα βρήκαμε την περίμετρο με μικρό ποσοστό λάθους .

Μπράβο παιδιά τον Μάρτιο ίσως είναι καλύτερα .
12 11 10
                                                                                                                          Φαίνεται η ακτίνα του Ήλιου που πέφτει κατακόρυφα από τον κοίλο σωλήνα που φτιάξαμε στο ύψος του Ισημερινού ..
                                                                                                                          Όπως το πηγάδι στη Συήνη, στο σημερινό Ασσουάν που πρόσεξε ο Ερατοσθένης κ έτσι κατάφερε να μετρήσει
                                                                                                                         την περίμετρο της Γης .
9 7

Η υπέροχη είσοδος του σχολείου μας με τις κατασκευές που έγιναν στην καραντίνα με την συμμετοχή μαθητών και καθηγητών με το Υποδιευθυντή μας κο Καλατζή Κώστα, μαθηματικός  ,να έχει τον πρώτο λόγο και να μας δίνει οδηγίες για το τι θα κάνουμε και τον ευχαριστούμε για την βοήθεια του

η είσοδος του σχολείου μας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, αγαπητά μας παιδιά,

σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός θα γίνει στις 9:30 π.μ. στο σχολείο μας.

Ώρα προσέλευσης των παιδιών: 9:00 π.μ.

Όλα τα παιδιά θα πρέπει να έχουν κάνει self-test και να έχουν δηλώσει το αποτέλεσμα στην πλατφόρμα δήλωσης αυτοδιαγνωστικών τεστ.

Όσοι γονείς θέλουν να έρθουν στον αγιασμό θα πρέπει να επιδείξουν είτε πιστοποιητικό εμβολιασμού είτε πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου εξαμήνου είτε rapid test.

Σας περιμένουμε με χαρά στο σχολείο μας.