Εκδήλωση – Παρουσίαση σχετικά με το άθλημα της κωπηλασίας

Το Αειφόρο 9ο Γυμνάσιο Βόλου είναι ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία και δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη του στον Αθλητισμό και τα οφέλη του, την ιστορία του και τα ιδεώδη των Ολυμπιακών Αγώνων, πραγματοποίησε σήμερα Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2022 εκδήλωση-παρουσίαση σχετικά με το άθλημα της κωπηλασίας.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου και παρακολούθησαν σταδιακά όλα τα τμήματα μας.
Καλεσμένοι μας στην εκδήλωση ήταν Πρωταθλητές (ολυμπιονίκες, παγκόσμιοι, βαλκανιονίκες, πανελλήνιοι αθλητές) της κωπηλασίας :

• Παπαχρήστος Στέργιος (Χρυσός στο Παγκόσμιο το 2009 κ 4ος στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου 2012),
  • Σκιαθίτης Νίκος (χάλκινος Ολυμπιονίκης στο άθλημα της κωπηλασίας Αθήνα 2004),
  • Οικονόμου Νίκος (χρυσός στο Πανελληνιονίκης),
  • Βόντζου Αναστασία (Ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο) και
  • Μπουρσεβάνα Κατερίνα (χρυσή βαλκανιονίκης 2017),
καθώς και οι μαθητές του σχολείου μας που ασχολούνται με το άθλημα της κωπηλασίας. Οι μαθητές μας άκουσαν τους πρωταθλητές μας να μιλούν για τα Ολυμπιακά ιδεώδη, να εξηγούν το δικό τους άθλημα, κράτησαν την Ολυμπιακή Δάδα από δύο διαφορετικές χώρες. Η κάθε διοργανώτρια χώρα των Ολυμπιακών αγώνων έχει ειδικά σχεδιασμένη και κατασκευασμένη δάδα. Η δάδα μεταφέρει την ιερή φλόγα που θα ανάψει κατά τη διάρκεια της τελετής αφής που γίνεται στην αρχαία Ολυμπία και μέσα από τη λαμπαδηδρομία θα φτάσει στο στάδιο της διοργανώτριας χώρας. Επίσης δοκίμασαν να κάνουν κωπηλατική στις κωπηλατικές μηχανές που είχαν φέρει μαζί τους οι προπονητές.
Στο τέλος υπήρξε και αγώνας μεταξύ των δύο σχολείων του 7ου και του 9ου και ένα παιδί κέρδισε μία μπλούζα από του Ολυμπιακούς του Λονδίνου 2012. Όλοι οι μαθητές το διασκέδασαν, το χάρηκαν, συνομίλησαν με τους πρωταθλητές ,έγιναν ερωτήσεις και σίγουρα επωφελήθηκαν από την όλη διοργάνωση. Εξάλλου η σωματική και η πνευματική υγεία είναι αλληλένδετες ΄΄νους υγιής εν σώματι υγιεί΄΄. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους αθλητές-προπονητές που ήταν σήμερα μαζί μας.