Συνεργασία με ομογένεια

Συνεργασία με σχολείο της ομογένειας

Μια ιδέα που έγινε πράξη. Το Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2021 στις 6.00 το απόγευμα ώρα Ελλάδας και 10 το πρωί ώρα Αμερικής συνδεθήκαμε μια ομάδα μαθητών της Α Γυμνάσιου με το σχολείο Elmhurst Iλινοις-Πυθαγόρας σε μια προσπάθεια επικοινωνίας με σχολεία της Ομογένειας ξεκινώντας από το Σικάγο.. Μας υποδέχθηκε η τάξη της κας Christina Koutsakioti Brales με τους μαθητές της. Συστήθηκαν οι μαθητές μας μεταξύ τους, συζήτησαν άλλοι στα Ελληνικά κ άλλοι στα Αγγλικά. Οι μαθητές κ των δύο πλευρών ήταν πολύ ενθουσιασμένοι. Τα ελληνόπουλα της Αμερικής μας είπαν ότι χιόνισε στο Σικάγο, μας μίλησαν για το Halloween και πως περνούν εκείνη την μέρα… Είναι μια παράδοση αγαπημένη των παιδιών που αναβιώνει την τελευταία μέρα του Οκτώβρη. Τότε τα παιδιά ντύνονται με στολές κυρίως τρομακτικές, αλλά μπορεί και αστείες και γυρίζουν από πόρτα σε πόρτα ζητώντας να τους κεράσουν ή να τους τρομάξουν. Γελάσαμε, παίξαμε, διασκεδάσαμε όλοι. Οι στόχοι της δράσης μας είναι πολλοί όπως ανταλλαγή ιδεών, απόψεων, γνώσεων πάνω σε διάφορα κοινωνικά θέματα και της τεχνολογίας καθώς κ την ενίσχυση της συνεργατικότητας, της επικοινωνίας ανάμεσα σε μαθητές της Ελλάδας με ελληνόπουλα από την ομογένεια του Σικάγου. Μας έδειξαν την κολοκύθα κ πως την επεξεργάζονται και ο χρόνος πέρασε γρήγορα και ευχάριστα. Σε προηγούμενη συνάντηση χωρίς μαθητές βρέθηκε κοντά μας και η πρόεδρος της σχολικής επιτροπής κα Kalina Giannakopoulos .

Στην επόμενη συνάντηση θα μας πουν για την Thanksgiving day – την ημέρα των ευχαριστιών κάτι που δεν ξέρουν τα παιδιά και έχουν περιέργεια να μάθουν. Εμείς θα μιλήσουμε για την πόλη μας κ τα έθιμα των Χριστουγέννων κα. Στην συνάντηση μας συμμετείχαν ο Υποδιευθυντής κος Καλατζής Κώστας και η Παπαδημητρίου Θεοδοτη και τους ευχαριστώ πολύ. Η εμπειρία είναι καταπληκτική. Και συνεχίζουμε με πολλές εκπλήξεις. Μπράβο παιδιά.

255053836_4768714456492937_6645769145448082337_n 255468085_4768716603159389_5242549395631038210_n