Τηλεδιάσκεψη με Υφυπουργό Παιδείας

Συνάντηση με Υφυπουργό Παιδείας

Στις 11-4-21 οι μαθητές της Β3 τάξης του Αειφόρου 9ου Γυμνασίου Βόλου δέχθηκαν την πρόσκληση και συνομίλησαν μαζί με την Υφυπουργό Παιδείας κα Ζέττα Μακρή για τις διάφορες εθελοντικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας και άλλες που είναι σε εξέλιξη. Περιέγραψαν τον ενθουσιασμό τους για τις βιωματικές δράσεις στις οποίες συμμετείχαν όπως η προετοιμασία των συσσιτίων για τους απορους του Ιερού Ναού του Αγίου Κοσμά, την πρακτική τους εκπαίδευση στην Καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ), με στόχο να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο, την προσφορά των λαχανικών τους, που καλλιέργησαν στον λαχανόκηπο του σχολείου μας, σε φτωχές οικογένειες, την εθελοντική τους συμμετοχή στην ημέρα της ποίησης. Επίσης, τα παιδιά ενημέρωσαν την Υφυπουργό για τις μελλοντικές τους δράσεις σχετικά με το εθελοντισμό και όχι μόνο. Επιπλέον, ανακοινώσαμε στην Υφυπουργό Παιδείας ότι η συμμετοχή μας στο Παγκόσμιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Formula 1 σε συνεργασία με την Αμερικάνικη Γεωργική σχολή Θεσσαλονίκης, θα πραγματοποιηθεί 9-15 Ιουλίου στο Silverstone στη Αγγλία και μας ευχήθηκε καλή επιτυχία.

Η κα Υφυπουργός ευχαρίστησε και συνεχάρη τους μαθητές για την συμμετοχή τους στις δράσεις, τις καθηγήτριες κα Ευαγγελία και κα Θεοδότη για την ευαισθησία, το μεράκι και την ενσυναίσθηση που καλλιεργούν στους μικρούς μαθητές, τους αυριανούς ενεργούς πολίτες, προκειμένου να οικοδομήσουν ένα καλύτερο μελλοντικό κόσμο και τη διευθύντρια του σχολείου κα Νίκη Χατζηκυριάκου, η οποία πάντα ενθαρρύνει και υποστηρίζει όλες τις δράσεις του σχολείου. Η αγάπη για τον συνάνθρωπο, η αλληλεγγύη, η ανθρωπιά είναι αξίες που όλοι πρέπει να έχουμε στη ψυχή μας και αυτές διδάσκουμε στα παιδιά μας. Ευχαριστούμε την Υφυπουργό κα Ζέττα Μακρή για την φιλική και εγκάρδια επικοινωνία που είχε με τους μαθητές και τους καθηγητές μας και τους υποσχέθηκε συνάντηση στο σχολείο μας.