Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Ομιλία για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Την Πέμπτη και την Παρασκευή 5 και 6 Μαΐου 2022 στο 9ο Γυμνάσιο Βόλου, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον κο Γεώργιο Σκόνδρα, Ανθυπαστυνόμο της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Βόλου και σύνδεσμο της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, προκειμένου να μιλήσει σε όλους τους μαθητές του 9ου Γυμνασίου Βόλου για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Μας μίλησε για πολλά και πολύ ενδιαφέροντα θέματα όπως την θετική και την αρνητική πλευρά του διαδικτύου, την Διαδικτυακή παρενόχληση-Cyber bullying, και πώς μπορούν τα παιδιά να προστατευθούν από τους κινδύνους και να είναι ασφαλή.

Οι μαθητές άκουσαν πολύ προσεκτικά και στο τέλος υπήρχε καταιγισμός ερωτήσεων.

Ευχαριστούμε πολύ τον κο Σκόνδρα για την υπέροχη διάλεξη που έκανε για δύο συνεχόμενες ημέρες στους μαθητές, καθηγητές και γονείς.