Δημιουργώ γράφοντας…..

Πολιτιστικό πρόγραμμα “Δημιουργώ γράφοντας…”

Τη φετινή σχολική χρονιά εκπονήθηκε στο σχολείο μας το Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Δημιουργώ γράφοντας», ένα πρόγραμμα στο οποίο οι μαθητές του Γ1 τμήματος του σχολείου μας ασκήθηκαν στην δημιουργική γραφή. Μέρος του προγράμματος αποτέλεσε η μελέτη της ιαπωνικής ποίησης των χαϊκού αλλά κι η σύνθεση πρωτότυπων χαϊκού από τους μαθητές, οι οποίοι με πολύ ενθουσιασμό δημιούργησαν γύρω στα διακόσια ποιήματα με θέματα κυρίως το ταξίδι, τον έρωτα, την εφηβική μελαγχολία και τη ζωή στο σχολείο, όλα τους εξαιρετικά!
Κατά τη διάρκεια των εργασιών του προγράμματος προέκυψε η ιδέα της δημιουργίας ενός εντύπου. Κάθε μαθητής λοιπόν επέλεξε το αγαπημένο του χαϊκού και το οπτικοποίησε με μία ζωγραφιά πάνω σε ακουαρέλα. Το βιβλίο μοιράστηκε στους μαθητές στην αποφοίτησή τους ως ενθύμιο.

Μπορείτε να δείτε το έντυπο εδώ.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Ευαγγελία Παρασκευά, φιλόλογος και κ. Άννυ Χατζηκόμνου, εικαστικός.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Νίκη Χατζηκυριάκου, Διευθύντρια του σχολείου για την υποστήριξη που μας παρείχε, καθώς και την κ. Μυρτώ Οικονόμου, γραφίστρια για την καλλιτεχνική επιμέλεια του εντύπου.