Επίσκεψη της Β’ τάξης στη Θεσσαλονίκη

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β’ Γυμνασίου στη Θεσσαλονίκη

Την Πέμπτη 11 Απριλίου η Β τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Θεσσαλονίκη. Η εκδρομή ξεκίνησε με την επίσκεψη – προσκύνημα στον Άγιο Δημήτριο. Οι μαθητές, αφού προσκύνησαν, είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν και στις κατακόμβες του Ναού. Είχαν επίσης την τύχη να τους μιλήσει για λίγα λεπτά και ο πατέρας Βαρνάβας Γιάγκου, υπεύθυνος νεότητας της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης. Στη συνέχεια, περνώντας μέσα από την Θεσσαλονίκη οι εκδρομείς έφθασαν στο Noesis, προκειμένου να επισκεφθούν τις τρεις εκθέσεις του Μουσείου Τεχνολογίας. Γνώρισαν έτσι την αρχαία ελληνική τεχνολογία, έμαθαν όμως και για την τεχνολογική εξέλιξη των αυτοκινήτων βλέποντας μοντέλα αυτοκινήτων από την δεκαετία του 1920 μέχρι και σήμερα στην αντίστοιχη έκθεση. Τους μαθητές όμως εντυπωσίασε ιδιαίτερα η τελική επίσκεψη στο τεχνοπάρκο, όπου είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν και οι ίδιοι ενεργά στις δραστηριότητές του, γνωρίζοντας έτσι και τις επιστημονικές αρχές που διέπουν τον κόσμο μας. Αφού λοιπόν πρόσφερε «τροφή» για την ψυχή και το πνεύμα των μαθητών, η εκδρομή ολοκληρώθηκε στο γειτονικό εμπορικό κέντρο για την επίσης απαραίτητη τροφή για το σώμα. Από εκεί έγινε και η αναχώρηση για την επιστροφή στον Βόλο.