Αρχείο ημέρας 4 Απριλίου 2024

Συμμετοχή του σχολείου στην εκδήλωση του Συνδέσμου Φιλολόγων Μαγνησίας

Συμμετοχή του σχολείου στην εκδήλωση του Συνδέσμου Φιλολόγων Μαγνησίας (Σ.Φ.Μ.) με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

Για τρίτη συνεχή χρονιά το 9ο Γυμνάσιο Βόλου συμμετείχε στη δράση του Συνδέσμου Φιλολόγων Μαγνησίας, που διοργάνωσε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, την Τετάρτη 28 Μαρτίου 2024 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πειραματικού Γυμνασίου και Λυκείου Ν. Ιωνίας. Η δράση αφορούσε στην παρουσίαση των ποιητικών δημιουργιών μαθητών και μαθητριών των σχολείων της Μαγνησίας με θέμα το «ΟΝΕΙΡΟ». Οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Β1 και Β2 του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Ευαγγελίας Παρασκευά, συνέθεσαν στίχους με θέμα το «όνειρο». Μετά την επιλογή και επεξεργασία τους οι στίχοι επενδύθηκαν με μουσική ρυθμού hip-hop, που ευγενικά παραχώρησε ο καθηγητής Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Βόλου κ. Θωμάς Οικονόμου, ο οποίος έκανε και τη μουσική παραγωγή. Το τραγούδι ονομάστηκε «Ονειρικό HipHop», ηχογραφήθηκε στο σχολείο και παρουσιάστηκε ζωντανά από ομάδα μαθητών/τριών στην εκδήλωση του Σ. Φ. Μ.

Οι μαθητές που συμμετείχαν

Αλεξανδροπούλου Ευαγγελία Μαμουρίδου Ευδοκία-Μελίττα