Ομιλία για την αναγκαιότητα του σχολικού κανονισμού

Ομιλία για την αναγκαιότητα της ύπαρξης του σχολικού κανονισμού

Ο κ. Ντακούμης Βασίλειος, διδάκτορας της Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης, μίλησε στους μαθητές του 9ου Γυμνάσιου Βόλου, με θέμα: «Τήρηση του Κανονισμού του Σχολείου». Η ομιλία, το θεματικό κέντρο της οποίας έδωσε έμφαση στην αναγκαιότητα της ύπαρξης κανόνων στη σχολική ζωή, καθώς και στη σπουδαιότητα της τήρησής τους για την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου, έγινε στην αίθουσα του ΣΔΕ (Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας) την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 στις 10.30. Η Ομάδα Δράσης Αυτοαξιολόγησης Σχολικής Μονάδας, η οποία αποτελείται από τον κ. Τσαρτσάλη Ιωάννη ΠΕ04.01, την κ. Παρασκευά Ευαγγελία ΠΕ02 και την κ. Αναγνώστου Ελένη ΠΕ86, προσκάλεσε τον κ. Ντακούμη στο πλαίσιο των δράσεων που σχεδιάστηκαν αναφορικά με τον δείκτη διασφάλισης της εφαρμογής του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του Σχολείου. Την ομιλία του Κοινωνιολόγου, τον οποίο προλόγισε ο Δ/ντής του Σχολείου κ. Τσουλκανάκης Δημήτριος ΠΕ02, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον οι μαθητές της Β τάξης.